
- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Sæsonåbning af Påskeudstilling på Galleri Tornby
april 12 @ 11:00 - 16:00

Sæsonåbning lørdag den 12. april kl. 11:00 med FLOT billedkunst af bl.a. galleriets nye ukrainske billedkunstner Taras Loboda
Påskeudstillingen kan opleves kl. 11 – 16 på samtlige dage i perioden den 12/4 – 21/4 Efter Påsken er der fast åbent på søndage kl. 11 – 16 og efter aftale ved henv. på tlf.: 2489 7262 Udover malerier og grafiske værker kan der også opleves nye spændende skulpturer i bronze, glas, keramik og stentøj Alt i alt en helt flot og varieret kunstudstilling… der er værd at køre efter!
Galleriet har indgået en udstillingsaftale med ukrainske Taras Loboda, der er en anerkendt og international billedkunstner. Taras og hans hustru Olga vil opholde sig ved Galleri Tornby i galleriets kunstnerbolig et par uger i august måned og ved den lejlighed medbringe nye malerier, og måske male et eller to malerier under opholdet her i Vester Tversted, men hans billeder kan allerede opleves nu.