Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

»MANDEAFTEN 2026« MED UDENDØRS FÆLLESGRILL

juni 15 @ 17:00 - 21:00

Udendørs fællesgrill + surfer-biograffilm + lejrbåls-snak.

Menighedsrådenes mænd & frivillige + alle friske fyre (inkl. SurfOgNatur.DK’s Mads Bruun)

Medbring kød/grøntsager & øl og få gratis danskvand & kartoffelsalat fra Peder Most.

Efter fællesspisning i det fri vil Hirtshals SurfOgNatur.DK’s Mads Bruun og (forhåbentligt uden krykker) Tversted-Uggerbys “surfer-præst” give en 10-minutters introduktion ved biograf-lærredet, så alle kan få glæde af havbølgernes foryngende kraft!

Dernæst ser vi den medrivende 100-minutters surfer-film fra Australien 2024 om enhver midaldrendes mands skræk (som trods internationale stjerne-skuespillere ikke kom i danske biografer, men som nu vises i Tversted med danske undertekster: https://youtu.be/sb9RDMD6NrU).

Bagefter støtter vi hinanden igennem sårede mandefølelser ude omkring lejrbålet med flere øl eller helsebringende kildevand 🙂

Kom, når flaget for 8. gang går til tops ved Dannebrogs fødselsdag på Kong Valdemars Dag – i år i anledning af opførelsen af vandsport-aktiviteternes »Kysthuse« ved Tversted Strand!

Manner, dét blir’ en “våd” aften – hvor vi skåler for ilddåben af nyoptagne i Tannisbugts »Dannebrog(h)orden«, så hermed en spejderhilsen fra De Van(d)tro – både:
gentlemen & handymen
duksedrenge & kernekarle
tunge drenge & legeonkler
gamle svingere & knudemænd
dannemænd & sheiker
konfirmander & gammelfar
– og Gud ved hvem, men i al fald inkl. dem, der går på jagt med – eller efter (!) – en bøsse… og det mener vi helt »straight« (!), helt uden at blinke 😉

Tilmeldelse: her eller via mail: johr@km.dk

Detaljer

Sted